Studia jednolite magisterskie na kierunku Pedagogika specjalna mają charakter interdyscyplinarny. Absolwent zdobywa wiedzę z obszaru o charakterze rehabilitacyjnym; wie, jak kształcić, wychowywać i opiekować się osobami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i rozwojowymi. Absolwent może wykorzystywać swoją wiedzę do projektowania i prowadzenia działań diagnostycznych.
Absolwent Pedagogiki specjalnej może pracować w szkolnictwie specjalnym: w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych, ośrodkach szkolno-wychowawczych dla słabosłyszących i niesłyszących; w szkolnictwie integracyjnym: w przedszkolach integracyjnych, przedszkolach z oddziałami integracyjnymi, szkołach integracyjnych, szkołach z oddziałami integracyjnymi; w szkolnictwie ogólnodostępnym oraz w nauczaniu indywidualnym; w poradniach psychologiczno-pedagogicznych oraz poradniach specjalistycznych. Poza nauczaniem absolwent będzie miał kwalifikacje rewalidacyjne uprawniające do pracy w placówkach opiekuńczo-rewalidacyjnych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, takich jak warsztaty pracy chronionej, domy pomocy społecznej, placówki dziennego pobytu i inne ośrodki rewalidacyjne.
Czas trwania studiów:
- nauka trwa 5 lat,
- 10 semestrów (jeden semestr to 5 miesięcy).
Tryb nauczania:
- tryb zaoczny,
- studia niestacjonarne z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (e-learning, webinaria),
- stała dostępność materiałów edukacyjnych i wykładów na platformie internetowej,
- zjazdy real time online co drugi weekend (sobota i niedziela),
- zjazdy stacjonarne wg harmonogramu,
- egzaminy i testy online.
Specjalizacje:
- Spektrum autyzmu – specjalizacja przygotowuje studentów do pracy terapeutycznej i edukacyjnej z dziećmi i młodzieżą z autyzmem. Celem studiów jest rozwój kompetencji w zakresie wczesnej interwencji diagnostyczno-terapeutycznej, umiejętność planowania pracy edukacyjnej, rewalidacyjnej i rehabilitacyjnej z dziećmi i młodzieżą ze spektrum ASD, w tym opracowywania Indywidualnych Programów Edukacyjnoterapeutycznych. Studia adresowane są do osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę w zakresie pracy z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami autyzmu.
Uczelnia: Wyższa Szkoła Nauk Pedagogicznych w Warszawie
- Oligofrenopedagogika – specjalizacja przygotowuje studentów do pracy z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie. Celem studiów jest wyposażenie studentów w kwalifikacje uprawniające do prowadzenia zajęć edukacyjnych i edukacyjnorewalidacyjnych. Studenci zdobędą umiejętność podejmowania racjonalnych i skutecznych działań dydaktycznych, wychowawczych i rewalidacyjnych w stosunku do dzieci o szerokim spektrum niepełnosprawności intelektualnej. Uzyskają również wiedzę z zakresu diagnozowania, planowania i wdrażania indywidualnych planów pracy.
Uczelnia: Wyższa Szkoła Nauk Pedagogicznych w Warszawie
- Surdopedagogika – specjalizacja adresowana do studentów chcących uzyskać kwalifikacje i kompetencje zawodowe w zakresie pracy z dziećmi i osobami niesłyszącymi (głuchymi) i niedosłyszącymi (słabosłyszącymi). Celem studiów z zakresu surdopedagogiki jest przygotowanie specjalistów skutecznej komunikacji językowej z osobami z uszkodzonym słuchem. Absolwenci uzyskują kwalifikacje w zakresie surdopedagogiki, rehabilitacji niesłyszących i niedosłyszących.
Uczelnia: Wyższa Szkoła Nauk Pedagogicznych w Warszawie
- Tyflopedagogika – specjalizacja przeznaczona dla studentów chcących uzyskać wiedzę i kompetencje zawodowe w zakresie pracy z dziećmi i osobami niewidomymi lub niedowidzącymi. Celem studiów jest zdobycie wiedzy i umiejętności praktycznych niezbędnych do pracy wychowawczej, opiekuńczej, dydaktycznej, rewalidacyjnej z dziećmi z defektami wzroku na wszystkich etapach edukacyjnych w przedszkolu, szkole specjalnej, szkole ogólnodostępnej, integracyjnej, a także w internacie i świetlicy oraz w placówkach pomocy społecznej i służby zdrowia.
Uczelnia: Wyższa Szkoła Nauk Pedagogicznych w Warszawie
Rekrutacja:
- rekrutacja trwa do 30 listopada (rekrutacja jesienna) oraz do 15 marca (rekrutacja wiosenna),
- ilość miejsc nieograniczona,
- rekrutacja bez egzaminów wstępnych.
Wymagane dokumenty:
- oryginał/odpis świadectwa dojrzałości wraz z kserokopią świadectwa dojrzałości,
- podanie o przyjęcie na studia do pobrania na stronie https://wsnp.edu.pl/pedagogika-specjalna-jednolite-studia-magisterskie/
- podpisane ślubowanie do pobrania na stronie https://wsnp.edu.pl/pedagogika-specjalna-jednolite-studia-magisterskie/
- fotografia o wymiarze 45×35 mm
- fotografia w formie elektronicznej (format jpg/jpeg) o wymiarze 45×35 mm
- dokumenty należy składać w dziekanacie EduGorzów lub elektronicznie (skany dokumentów) na dziekanat@edugorzow.pl.
Cena i płatność:
- cena za semestr – 2600 zł,
- płatność możliwa jest w ratach lub w rozliczeniu semestralnym,
- numer konta rozliczeniowego przypisywany jest indywidualnie do każdego studenta,
- opłata rekrutacyjna w wysokości 85 zł (płatność należy uiścić przelewem w dniu zapisu w dziekanacie EduGorzów).