Pedagogika na studiach II stopnia jest kierunkiem interdyscyplinarnym. Obejmuje swoim zakresem wszelkie formy i metody kształcenia dzieci i młodzieży. Pozwala jednak także zdobyć wiedzę, która dotyczy pomocy społecznej dla dorosłych. Studia te kształtują umiejętności i kompetencje społeczne. Absolwent Pedagogiki II stopnia dysponuje teoretycznym przygotowaniem zorientowanym na konkretną specjalizację i umiejętnościami dostrzegania oraz samodzielnego rozwiązywania problemów.
Absolwent kierunku Pedagogika może podjąć pracę we wszelkiego typu placówkach opiekuńczo-wychowawczych występujących w systemie opieki nad dzieckiem (np. środowiskowe domy opieki, internaty, świetlice szkolne, zespół zajęć pozalekcyjnych, stanowisko pedagoga szkolnego). Wybierając jedną ze specjalizacji, student może spełniać się także w takich zawodach jak: specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi, trener działu personalnego, doradca zawodowy, doradca personalny, specjalista ds. rekrutacji, specjalista ds. szkolenia i rozwoju zawodowego, pedagog/wychowawca w instytucjach nadzorowanych przez resorty spraw wewnętrznych i sprawiedliwości, ale i wielu innych.
Czas trwania studiów:
- nauka trwa 2 lata,
- 4 semestry.
Tryb nauczania:
- tryb zaoczny,
- studia niestacjonarne z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (e-learning, webinaria),
- stała dostępność materiałów edukacyjnych i wykładów na platformie internetowej,
- zjazdy real time online co drugi weekend (sobota i niedziela),
- zjazdy stacjonarne wg harmonogramu,
- egzaminy i testy online.
Specjalizacje:
- Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z terapią pedagogiczną – specjalizacja wyposaża studentów w wiedzę i umiejętności dotyczące opieki, wychowania, wsparcia i pomocy w środowisku rodzinnym oraz pozarodzinnym. Absolwent jest gotowy do realizowania zadań w zakresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej dzieciom i młodzieży napotykającym trudności wobec wymagań edukacyjnych oraz rozpoznawania indywidualnych możliwości rozwojowych ucznia zarówno w sferze motywacji do uczenia się, jak i w zakresie posiadanych umiejętności szkolnych. Absolwent zapoznany jest również z podstawami terapii pedagogicznej i jej praktycznym zastosowaniem w profilaktyce. Program specjalności obejmuje szeroką wiedzę z zakresu pedagogiki ogólnej, psychologii, socjologii i prawa oraz z zakresu edukacji zdrowotnej, diagnostyki psychologiczno-pedagogicznej i metodyki zajęć korekcyjno-kompensacyjnych.
Uczelnia: Szkoła Główna Krajowa
- Psychologia pracy i zarządzanie zasobami ludzkimi – istotą tej specjalizacji jest umiejętne zastosowanie współczesnej psychologii w działaniach wewnątrz i na zewnątrz przedsiębiorstwa. Pozwala na zapoznanie się z najnowszymi narzędziami badań predyspozycji pracowników, dysponowania kadrami, motywowania i wdrażania systemów oceny pracowniczej, a ponadto, dzięki interaktywnym treningom, pozwala na nabycie umiejętności z zakresu komunikacji interpersonalnej. Specjalizacja daje możliwość poznania spójnej metody kierowania najcenniejszym z kapitałów każdej organizacji – ludźmi.
Uczelnia: Szkoła Główna Krajowa
- Doradztwo zawodowe i personalne – dzięki tej specjalizacji student nauczy się określać potencjał zawodowy innych, ale i efektywnie planować i doradzać w zakresie kariery zawodowej zarówno uczniom czy studentom na początku drogi zawodowej, jak i osobom starszym. Absolwent może udzielać wsparcia m.in. przy wyborze pracy, kursów, szkoleń czy kierunku studiów. Po zakończeniu nauki student ma umiejętności praktyczne z zakresu wytyczania ścieżek kariery zawodowej na podstawie predyspozycji osobowościowych. Jest zaznajomiony z procesami zachodzącymi na rynku pracy i technikami aktywnego poszukiwania pracy. Absolwent wie także, w jaki sposób wykorzystywać narzędzia coachingowe.
Uczelnia: Szkoła Główna Krajowa
- Pedagogika kryminologiczno-sądowa – specjalizacja skierowana jest do osób pragnących zdobyć przygotowanie do wykonywania działalności praktycznej w placówkach i instytucjach zajmujących się działaniami prewencyjnymi w zakresie kryminologii. Jest także pierwszym krokiem do rozpoczęcia kariery kuratora sądowego. Absolwent wyróżnia się wiedzą w zakresie kryminologii, psychologii sądowej, socjologii kryminologicznej, profilaktyki zachowań przestępczych, przestępczości, metodyki pracy resocjalizacyjnej oraz pracy kuratora sądowego.
Uczelnia: Szkoła Główna Krajowa
- Edukacja obronna i bezpieczeństwo publiczne – student tej specjalizacji zdobywa szeroką wiedzę z zakresu pedagogiki oraz współczesnych zagadnień obronności i bezpieczeństwa publicznego. Dysponuje również wiedzą z zakresu zarządzania kryzysowego i ma umiejętność przewidywania i analizowania zagrożeń lokalnych i krajowych. Absolwent kierunku to specjalista w dziedzinie bezpieczeństwa, obrony ludności i reagowania na wszelkiego rodzaju zagrożenia. Wykazuje się znajomością odpowiednich przepisów prawa i struktury organizacyjnej kraju w zakresie obrony cywilnej.
Uczelnia: Szkoła Główna Krajowa
- Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z terapią pedagogiczną – Absolwent jest przygotowany do realizacji zadań w zakresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej dzieciom i młodzieży napotykającym trudności wobec wymagań edukacyjnych szkoły oraz rozpoznawania indywidualnych możliwości rozwojowych ucznia zarówno w sferze motywacji do uczenia się, jak i w zakresie posiadanych umiejętności szkolnych. Program specjalności obejmuje szeroką wiedzę z zakresu pedagogiki ogólnej, psychologii, socjologii i prawa oraz z zakresu edukacji zdrowotnej, diagnostyki psychologiczno-pedagogicznej i metodyki zajęć korekcyjno-kompensacyjnych.
Uczelnia: Wyższa Szkoła Nauk Pedagogicznych w Warszawie
- Doradztwo zawodowe- Uczą się efektywnie planować i doradzać w zakresie kariery zawodowej zarówno uczniom czy studentom, na początku drogi zawodowej, jak i osobom starszym, udzielając wsparcia m.in. przy wyborze pracy, kursów, studiów. Celem studiów jest przygotowanie do podjęcia pracy w zawodach: doradca zawodowy, specjalista w działach personalnych, doradca personalny, specjalista ds. rekrutacji, specjalista ds. szkolenia i rozwoju zawodowego, trener, trener wewnętrzny, konsultant firm doradczych z obszaru HR i doradztwa organizacyjnego.
Uczelnia: Wyższa Szkoła Nauk Pedagogicznych w Warszawie
Rekrutacja:
- rekrutacja trwa do 30 listopada (rekrutacja jesienna) oraz do 15 marca (rekrutacja wiosenna),
- ilość miejsc nieograniczona,
- rekrutacja bez egzaminów wstępnych.
Wymagane dokumenty:
- oryginał/odpis świadectwa dojrzałości wraz z kserokopią świadectwa dojrzałości,
- kopia dyplomu studiów I stopnia,
- podanie o przyjęcie na studia do pobrania na stronie https://wsnp.edu.pl/pedagogika-studia-magisterskie/ lub https://sgk.edu.pl/pedagogika-studia-magisterskie/
- podpisane ślubowanie do pobrania na stronie https://wsnp.edu.pl/pedagogika-studia-magisterskie/ lub https://sgk.edu.pl/pedagogika-studia-magisterskie/
- fotografia o wymiarze 45×35 mm
- fotografia w formie elektronicznej (format jpg/jpeg) o wymiarze 45×35 mm
- dokumenty należy składać w dziekanacie EduGorzów lub elektronicznie (skany dokumentów) na dziekanat@edugorzow.pl.
Cena i płatność:
- cena za semestr studiów – 2600 zł,
- płatność możliwa jest w ratach lub w rozliczeniu semestralnym,
- numer konta rozliczeniowego przypisywany jest indywidualnie do każdego studenta,
- opłata rekrutacyjna w wysokości 85 zł (płatność należy uiścić przelewem w dniu zapisu w dziekanacie EduGorzów).